niedziela, 23 września 2018

Koń, zegarek, Rin Tin Tin i ucieczka przed Edisonem

Warner Brothers Pictures, jest dziś jedną z największych wytwórni na świecie. Wyprodukowali takie hity jak: "Królik Bugs", "Brudny Harry", "Harry Potter", "Drużyna Pierścienia", "Buntownik bez powodu", "Casablanca", "Sokół Maltański", "Obywatel Kane", "Batman", "Egzorcysta", "Lot nad kukułczym gniazdem", "Mechaniczna Pomarańcza", "Incepcja", a to dopiero czubek góry lodowej. W historii zapisał się do największej piątki Hollywood (wraz z MGM, Fox, RKO i Paramount). Na swoim koncie ma naprawdę znaczące przedsięwzięcia, które przyczyniły się do rewolucji w kinematografii, postaram się wymienić kilka z nich a także wspomnieć o paru dość znaczących wydarzeniach z ich historii, ale zacznijmy od początku.
Jak to się zaczęło? Ano od konia i zegarka :)

Początek
Wytwórnia została założona  przez czterech braci: Alberta, Sama, Harry'ego i Jacka Warnerów. Bracia tak na prawdę nazywali się: Aaron, Szmul i Hirsz Wonsal i byli polskimi imigrantami żydowskiego pochodzenia i urodzili się w Krosnosielcu na Mazowszu (Jack urodził się już w Kanadzie). Od dzieciaka ciągnęło ich do kina i tak zastawiając złoty zegarek ojca i konia imieniem Bob, kupili kinetoskop. Jeździli po małych miasteczkach by puszczać "Napad na ekspres" Edwina S. Portera. Urządzili nawet salkę kinową, do której krzesła wypożyczyli z zakładu pogrzebowego. Później z małej salki zrobili swoje pierwsze kino o nazwie "Klejnot". W 1918 roku bracia wyprodukowali swój pierwszy pełnometrażowy film, oparty na bestselerowej książce amerykańskiego ambasadora na dworze cesarza Wilhelma - "My Four Years in Germany" gdzie reżyserem był William Night.

Czworonożna gwiazda (20's)
Ich pierwszym wielkim sukcesem, była seria z psem o imieniu Rin Tin Tin, którego amerykanie pokochali. Był to owczarek niemiecki, który został znaleziony podczas przybycia Amerykanów do Francji do opuszczonego przez Niemców, miejscowości Fleury. Kapral Lee Duncan, zaopiekował się szczenięciem i zabrał je do Stanów, gdzie bardzo spodobał się producentom.Powstało aż 25 filmów z Rin Tin Tinem, i stał się prawdziwą gwiazdą w USA.

Vitaphone (20's - 30's)
4 kwietnia w 1923 roku oficjalnie powstało studio Warner Bros. Sam i Jack odpowiadali za produkcję, Harry wraz z Albertem zajmowali się dystrybucją filmów. W tym okresie Bracia zdecydowali się na ryzykowny, ale jakże opłacalny krok. Zakupili firmę zajmującą (Vitagraph), która wyposażyła ich w nowatorski na tamte czasy system dźwiękowy "VITAPHONE", dzięki czemu Warnerowie jako pierwsi w historii wprowadzili film dźwiękowy do kin - był to "Śpiewak Jazzbandu". 

* Pierwszy oficjalny film z dźwiękiem to "Don Juan" (również Warner Bros.), jednak "Śpiewak Jazzbandu", ma dialogi a także zsynchronizowany dźwięk z obrazem.

Jak na tamte czasy był to faktycznie ryzykowny krok, ponieważ nie dość że musili się zadłużyć by zakupić sprzęt, to dodatkowo, krytycy nie zbyt dobrze przyjęli filmy dźwiękowe. Uważano wtedy, że wprowadzenie dźwięku do filmu jest odebraniem mu jego artyzmu (jednym z przeciwników udźwiękowienia był np.: Charlie Chaplin). Mimo wszystko, choć nie podobał się krytykom, to publiczność zakochała się w dźwięku i już po "Don Juanie" z 1926 roku, Bracia zaczęli się wzbogacać. Niestety wraz z sukcesem, przyszło im zmierzyć się z rodzinną tragedią, ponieważ dzień przed premierą "Śpiewaka..." zmarł jeden z braci, Sam.
Edison i kłopoty (30's)
 Gdy zaczęły powstawać największe dziś wytwórnie filmowe: Paramount, MGM, Columbia czy właśnie Warner Bros, natrafiły na swej drodze pewien duży problem... Wszyscy zaczęli przenosić swoje wytwórnie ze wschodu na zachód Stanów. Dlaczego? Z prostego powodu. Za stworzenie i opatentowanie kinetoskopu, który ówcześnie służył każdej z tych firm do wyświetlania filmów, odpowiadał Edison. Wraz z rosnącą konkurencją Edison (sam posiadał wytwórnie) rozpoczął ostrą "wojnę patentową". Stworzył MPPC, które zobowiązywało do korzystania z patentu, jednak tylko obowiązywało to członków, czyli każda inna wytwórnia musiałaby zapłacić sporą sumę za korzystanie z owego patentu. Z tego powodu, twórcy by uniknąć kosztów wykupienia licencji, przenieśli się do Kalifornii, gdzie na stałe się rozgościli a Edison nie mógł ich tak kontrolować. Między innymi dlatego, wszystkim znane Hollywood, jest właśnie w LA a nie np. w Nowym Yorku.

Okres II Wojny Światowej (30's - 40's)
Wytwórnia Warner Brothers jako pierwsza, odmówiła współpracy z Niemcami przy projektach, nie zważając na koszty, po objęciu władzy przez Adolfa Hitlera ze względu na swój sprzeciw wobec ideologii antysemickiej. Już w 1933 roku Bracia chcieli zrealizować film opowiadający o obozie koncentracyjnym w Dachau, by zwrócić uwagę Amerykanów na niechętnie poruszany temat, szerzącego się nazizmu w Europie. Film niestety nie powstał, za sprawą obowiązującego w latach 30' konserwatywnego kodeksu Haysa, mówiący co można a czego nie wypada pokazywać na ekranie, przez co produkcja została wstrzymana. Mimo wszystko Bracia Warner nie zrezygnowali całkowicie z pomysłu o zwróceniu uwagi na problem i już w roku 1937 i 1939 powstały filmy "Życie Emila Zoli" i "Zeznanie szpiega", w których opowiedzieli o zagrożeniach idących za antysemicką ideologią.

Konflikty Braci (głównie 50' - 60')
Harry i Jack, różnili się nie tylko stosunkiem do życia i charakterem, ale także często nie mogli się dogadać w kwestiach dotyczących ich firmy. Jack jak wynika z opowieści, był zdecydowanym przeciwieństwem swojego brata. Podobno to on i jego słynny nonszalancki uśmiech są inspiracją do powstania jednej z ich gwiazd - Królika Bugsa. Harry, słynął ze szczodrości, to on (jeśli można to tak ująć), rozpoczął "modę" na akcje charytatywne i angażowanie się w tego typu przedsięwzięcia. W roku 1954 doszło do ostatecznego rozłamu... Jack namówił braci do sprzedaży udziałów firmie, która jak się okazało później była potajemnie założoną przez niego firmą, więc wykupił ich udziały i tym samym stał się najważniejszą osobą w firmie Warner Brothers. Albert i Harry, podobno nigdy mu tego nie wybaczyli. Warnerowie zniknęli z własnej wytwórni, a Jack odszedł z firmy w 1969r. Firma została ostatecznie przejęta przez obcych ludzi, jednak spore problemy rodzinne nie zaszkodziły produkcją w tym czasie powstałym  (np.: "Bonnie i Clyde", "Kto się boi Virginii Woolf").


Choć braci zabrakło, firma do dziś radzi sobie świetnie, jej największym konkurentem na rynku wciąż od lat pozostaje Disney. Może i o tej wytwórni pojawi się kiedyś artykuł ;) Jeszcze na pewno wrócę do tematu Warner Bros. , choćby w temacie bardziej współczesnym. A na razie to tyle :)

Kavka

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka